Zespół niespokojnych nóg jest to schorzenie które dotyka około 10% ludzi. Polega ono na przymusie poruszania nogami. Brzmi to trochę dziwnie lecz na tym głównie polega RLS (z ang. restless legs syndrome). Chory wyczuwa lekkie drętwienie lub mrowienie przez co pojawia się przymus poruszania nogami.
Co gorsza, duża grupa ludzi chorujących na zespół niespokojnych nóg nie ma pojęcia o tym, że mają takie problemy. Dochodzi do tego kwestia leczenia, ponieważ RLS można łagodzić o czym nie wie ponad 50% chorych.
Zespół niespokojnych nóg objawy
Dla wielu osób z tą przypadłością opisanie objawów tej choroby jest bardzo trudne. Uczucie, którego doświadczają w nogach jest tak dziwne, że nie potrafią sprecyzować co to dokładnie jest. Najczęstszym stwierdzeniem jest mrowienie w nogach, pieczenie, swędzenie oraz drętwienie nóg.
Objawem RLS z którym zgadzają się wszyscy jest ciągła myśl jak szybko zasnąć oraz wybudzanie się w nocy. Poruszanie nogami sprawia, że ciężko jest zasnąć. Jeśli uda się to zrobić to i tak bardzo prawdopodobne jest wielokrotne wybudzenie się ze względu na wiercenie się w nocy. O ile w dzień spokojnie można wstać i „rozchodzić to uczucie” tak w nocy zespół niespokojnych nóg daje się mocno we znaki. Podczas dnia uciążliwa może być jazda samochodem, autobusem czy nawet takie czynności jak oglądanie filmu w kinie czy najzwyklejsze siedzenie w szkole lub w pracy.
Kto choruje na zespół niespokojnych nóg? Czyli przyczyny występowania
RLS jest jedną z tych chorób o której jeszcze wszystkiego nie wiemy. Oznacza to, że przyczyny jej występowania nie są do końca znane, zostało jednak wykluczone podłoże psychiczne. Co wiadomo? Choroba często występuje u osób z: niedoborem żelaza w organizmie, niewydolnością nerek, uszkodzeniami nerwów oraz niedoborem dopaminy w mózgu.
Przyjmowanie niektórych leków również może powodować tę chorobę. Pierwotna postać zespołu niespokojnych nóg występuje najczęściej w wieku 20 lat. W raz z wiekiem nasilają się jej objawy. Średnio co druga osoba posiadająca RLS nabyła je drogą genetyczną. Oznacza to, że jeśli mamy w rodzinie kogoś kto choruje jest 50% szansy na to, że my sami zachorujemy.
Jak prawidłowo zdiagnozować RLS?
W pierwszej kolejności należy wykonać badania krwi aby wykluczyć choroby powodujące podobne objawy lub wykryć choroby, które same wywołują zespół niespokojnych nóg. Jeśli przed snem w łóżku osoba która podejrzewa, że jest chora porusza nogami z powodów wymienionych wyżej i przy tym na problemy ze snem prawdopodobieństwo, że jest chora na zespół niespokojnych nóg jest bardzo duże. Miedzy innymi w taki sposób możemy zdiagnozować domowymi sposobami czy mamy RLS.
Jak radzić sobie z zaburzeniami snu
Tak jak zostało to wcześniej powiedziane, objawy najbardziej dokuczają godzinami wieczornymi. Wtedy kiedy jesteśmy w jednej pozycji przez dłuższy czas i nie poruszamy się, to dziwne uczucie każe nam poruszać nogami. Właśnie w tym momencie dochodzi do zaburzeń snu, ponieważ nie da się usnąć gdy człowiek cały czas się porusza. Takie niedogodności, mogą powodować nawet bezsenność. Pozostała jeszcze kwestia tak zwanych okresowych ruchów kończyn podczas snu (PLMS). Chory wykonując takie ruchy wybudza się w środku nocy. Tak więc co zrobić, aby pozbyć się takich ruchów, dowiadując się przy tym jak szybko zasypiać? To wszystko zależy od przyczyny występowania RLS.
Zespół niespokojnych nóg leczenie
W leczeniu najważniejszym krokiem jest prawidłowa diagnoza choroby. Dowiedzieć się trzeba czy wtórna postać RLS czyli taka powodowana przez inną chorobę nie występuje akurat u nas. Jeśli tak jest to nie ma sensu leczyć objawów bo w takim przypadku nic to nie da. Możemy dać przykład bezsenności powodowanej przez życie w stresie. W takim wypadku nie leczymy samej bezsenność, a zmieniamy tryb życia tak aby stres nie występował bo to on było powodem problemów ze snem. Należy rozpocząć leczenie podłoża czyli występującej choroby która występuje u nas. W przypadku leczenia samego zespołu niespokojnych nóg stosuje się leki dopaminergiczne. Należy je przyjmować pod okiem neurologa lub specjalisty z tej dziedziny. Domowe sposoby na zespół niespokojnych nóg to np. odwracanie uwagi (granie w gry komputerowe, oglądanie filmów czy czytanie książek), higiena snu, unikanie alkoholu, kawy oraz nikotyny. Niektórzy twierdzą również, że aktywność fizyczna taka jak pływanie, jazda na rowerze, taniec pomagają im się zrelaksować co przekłada się na rzadsze występowanie objawów RLS.