Zatwardzenie u dziecka – w jaki sposób poradzić sobie z tym problemem?

zatwardzenie u dziecka

Każdy z nas chce by jego dziecko cieszyło się dobrym zdrowiem i dobrym samopoczuciem. Niestety, nie wszystkich problemów i dolegliwości uda nam się uniknąć. Dobrym przykładem są zaparcia. Zatwardzenie u dziecka to częsty problem wywołujący niepokój rodziców. Na szczęście istnieją skuteczne domowe sposoby na zatwardzenie, które pozwolą nam szybko się z nim uporać. Sprawdźmy więc jak możemy pomóc dziecku mającemu problem z wypróżnianiem się.

 

Co jest przyczyną zatwardzenia u dzieci?

Jeśli zależy nam na tym, by układ pokarmowy naszego dziecka działał sprawnie musimy uświadomić sobie, że ogromne znaczenie w tej materii odgrywa przede wszystkim prawidłowa dieta. Tymczasem, w dzisiejszych czasach dzieci jedzą zbyt wiele wysoko przetworzonych, ubogich w błonnik produktów. Co więcej, jedzą również za dużo słodyczy a także piją zbyt mało wody. To wszystko powoduje zatwardzenie u dziecka. Nieco inaczej jest w przypadku zatwardzenia u niemowlaka – w tym przypadku najczęściej spowodowane jest ono po prostu niedojrzałym układem pokarmowym. Warto go wspierać między innymi prawidłowo rozszerzając dietę niemowlęcia. Zbyt szybkie wprowadzenie zbyt wielu nowych produktów może bowiem przyczynić się do powstawania problemu.

Co na zatwardzenie, czyli konieczna zmiana diety

Dlatego też, jeśli zauważymy, że zatwardzenie pojawia się u naszej pociechy często powinniśmy zacząć od zmiany jej diety. Przede wszystkim, na czas występowania objawów wyeliminujmy wszystkie niezdrowe przekąski oraz zadbajmy o to, by pociecha dużo piła. Sposobem na zatwardzenie może być także podawanie naturalnych jogurtów, produktów, które zawierają sporo błonnika oraz suszonych śliwek, które są produktem działającym przeczyszczająco.
Ponadto zatroszczmy się również o to, by dieta dziecka była bogata w owoce i warzywa, które są źródłem nie tylko korzystnie działającego błonnika, ale również wielu cennych witamin, które są niezbędne w prawidłowym rozwoju dziecka.

 

Domowe sposoby na zatwardzenie, które mogą pomóc

domowe sposoby na zatwardzenieCo na zatwardzenie poza zmianą diety? Przede wszystkim pomocne mogą okazać się okrężne masaże brzuszka dziecka, które pobudzą jelita do pracy. Skutecznym domowym sposobem na zatwardzenie jest również podawanie dziecku naparu z siemienia lnianego. Tworzący się z ziaren kleik osłoni ścianki jelita i pozwoli dziecku wypróżnić się bez problemu. Pomocne może okazać się również picie herbatki z mięty a także ciepłe okłady na brzuszek, które złagodzą dolegliwości bólowe. Jeśli mimo zastosowanych metod dziecko nadal cierpi na zatwardzenie warto udać się do lekarza, który podpowie dalsze kroki postępowania oraz przepisze skuteczne leki.

 

Podsumowując, odpowiednia dieta bogata w błonnik oraz picie dużych ilości płynów to najskuteczniejszy sposób na zatwardzenie. Dlatego też, jeśli zależy nam na tym by uniknąć tego problemu w przyszłości warto zmienić nawyki żywieniowe u swojego dziecka. Pamiętajmy również, że zatwardzenie, które trwa przez kilka dni jest poważnym problemem mogącym zaszkodzić zdrowiu naszego dziecka. Jeśli domowe sposoby na zatwardzenie zawodzą – koniecznie skonsultujmy się z lekarzem.

Dokumenty dotyczące zdrowia matki i dziecka: http://www.mz.gov.pl/zdrowie-i-profilaktyka/zdrowie-matki-i-dziecka/

Rate this post