Skuteczne sposoby na zatkany nos

jak odetkać nos

Jesień i zima to czas przeziębień i infekcji wirusowych, którym często towarzyszy katar. Choć nie jest on groźny dla naszego zdrowia potrafi dać się mocno we znaki. Zapchany nos często wyklucza nas z codziennej aktywności. Nic więc dziwnego, że wiele osób zastanawia się jak odetkać nos skutecznie i na długo. Oto sprawdzone sposoby, które warto wziąć pod uwagę.

 

Dlaczego nos jest zatkany?

Przyczyn zapchanego nosa jest naprawdę sporo. Mogą być to skutki infekcji wirusowej, stanu zapalnego, lub zapalenia zatok. Często jest to również objaw alergii. W zależności od rodzaju problemu z jakim się zmagamy powinniśmy stosować odpowiednie leczenie – leki przeciwwirusowe, antybiotyki (w przypadku infekcji bakteryjnej) lub leki przeciwalergiczne. Możemy jednakże pomóc sobie również na własną rękę. Proste, domowe metody oraz lecznicze właściwości ziół mogą sprawić, że szybko poczujemy się znacznie lepiej.

Domowe sposoby na zatkany nos

Istnieje wiele skutecznych sposobów na radzenie sobie z zatkanym nosem. Wśród najskuteczniejszych metod warto wymienić inhalacje. Doskonale oczyszczają nos z wydzieliny oraz zmniejszają obrzęk błony śluzowej. W jaki sposób je wykonać? Wszystko czego potrzebujesz to gorąca woda oraz kilka kropel olejku sosnowego lub eukaliptusowego. Gorącą wodę i olejek wlej do miski, przykryj głowę ręcznikiem i wdychaj uwalniającą się parę.
Pomocne może być także stosowanie ciepłych okładów na nos i czoło, które zmniejszą dolegliwości bólowe oraz stan zapalny. W nocy warto zaś położyć pod głowę dodatkową poduszkę, dzięki której wydzielina nie będzie zatykała nosa. To prosty sposób na spokojny sen.

 

Co jeszcze może pomóc

Jeśli nadal zastanawiasz się co stosować na zatkany nos wypróbuj masaży. Są one szczególnie skuteczne w przypadku zatkanego nosa bez kataru. Taki stan oznacza często problemy z zatokami a masaż twarzy w rejonach zatok przynosi znaczną ulgę. Zadbaj również o to, by powietrze w Twojej sypialni nie było zbyt suche. Pomogą nawilżacze powietrza lub zwykły, mokry ręcznik położony na grzejnik. Dzięki temu błony śluzowe nosa nie będą wysuszone, co sprzyja często ich podrażnieniu.

Co w przypadku dziecka?

sposoby na zatkany nosZupełnie innym przypadkiem jest zatkany nos u dziecka. W takim przypadku musimy działać stosując delikatne metody, które nie uszkodzą delikatnej błony śluzowej w nosku malucha. Dobrym pomysłem jest stosowanie wody morskiej oraz plastrów nasączonych olejkami eterycznymi. Dzięki nim oczyszczanie zatkanego noska stanie się o wiele łatwiejsze. Jednocześnie warto obserwować, czy zatkanemu nosowi u niemowlaka nie towarzyszą inne, niepokojące objawy takie jak gorączka czy kaszel. Infekcja u małych dzieci rozwija się bowiem bardzo szybko.

 

Podsumowując, zatkany nos, jest uciążliwym problemem, dlatego warto wiedzieć w jaki sposób skutecznie sobie z nim poradzić. Domowe sposoby na zatkany nos często okazują się wystarczające by odczuć ulgę. Jeśli tak się jednak nie dzieje warto skontaktować się z lekarzem, który dobierze odpowiednie, skuteczne leczenie.

4.7/5 - (4 votes)