Namibia jest najbardziej suchym krajem Afryki Subsaharyjskiej. Przez ponad sto lat była kolonią niemiecką, a niepodległość odzyskała dopiero w roku 1990. Większość z jej zabytków architektonicznych jest zatem spadkiem po byłych kolonizatorach. Poza wieloma turystycznymi miastami Namibia znana jest także z unikalnej przyrody i niesamowitych krajobrazów. Znajdująca się tutaj pustynia Namib jest najstarszą pustynią na świecie. Kraj ten zamieszkuje wiele egzotycznych gatunków zwierząt, w tym cała Wielka Piątka Afryki.
Windhoek – od meteorytu do Pałacu Atramentowego
Windhoek to stolica i jednocześnie największe miasto Namibii. Położone jest na wysokości prawie 1700 metrów nad poziomem morza, niemalże w samym centrum tego afrykańskiego państwa. To tutaj, na międzynarodowym lotnisku, ląduje większość turystów. Zanim jednak wyruszą w dalszą drogę w głąb kraju, spędzają kilka chwil w jego stolicy, gdyż i ta ma wiele do zaoferowania. Najbardziej charakterystycznymi obiektami są: Pałac Atramentowy (Tintenpalast), będący siedzibą parlamentu, luterański kościół Christuskirche oraz słynna Fontanna Meteorytu Gibeon, z ponad trzydziestoma kawałkami oryginalnego meteorytu, który jeszcze w czasach prehistorycznych spadł na tereny dzisiejszej Namibii.
Naturalne skarby Parku Narodowego Namib-Naukluft
Na południe od Widhoek położony jest Park Narodowy Namib-Naukluft, pokrywający część obszaru Pustyni Namib oraz pasmo górskie Naukluft. Znajdują się tu najwyższe na świecie wydmy, których wysokość przekracza trzysta metrów. Zawarte w ich piaskach żelazo sprawia, że wydmy mają intensywnie pomarańczowy kolor. Największą atrakcją parku jest Sossusvlei. Słowo vlei w języku afrikaans oznacza „bagno”, a sossus to „miejsce, z którego nie ma powrotu”. Niesamowite Sossusvlei to nic innego jak dno wyschniętego przed laty jeziora, po którym dziś pozostała otoczona wydmami dolina z soli i gliny. Rzeka Tsauchab, która uformowała tę naturalną atrakcję, przepływa tu jedynie co pięć, a czasami nawet dziesięć lat. Nieopodal Sossusvlei znajduje się Dead Vlei, do którego rzeka w dzisiejszych czasach już nie dopływa. Z powodu braku wody wszystkie rosnące tu drzewa uschły, pozostawiając po sobie konary z pozbawionymi liści gałęziami. Z racji braku wilgoci nie zachodzi tu naturalny proces rozkładu, zatem drzewa od stuleci pozostają doskonale zakonserwowane. Nic dziwnego, że zatrzymuje się tutaj każda wyprawa – Namibia, dzięki temu ekstremalnemu krajobrazowi, może poszczycić się wymarzonym tłem do sesji zdjęciowych.
Malownicze wybrzeże Oceanu Atlantyckiego
Będąc w Namibii, warto odwiedzić również dwa miasta położone nad brzegiem Oceanu Atlantyckiego – Walvis Bay oraz Swakopmund. W Walvis Bay znajduje się jedyny port handlowy w kraju. Największą atrakcją miasta jest położona nieopodal ptasia laguna, gdzie lato spędza ponad 150 tysięcy ptaków wędrownych. Można tu wówczas zaobserwować między innymi flamingi, kormorany czy kazarki egipskie. Swakopmund to miasto obfitujące w zabytki z czasów niemieckiej kolonizacji. Podczas zwiedzania uwagę turystów przyciągają poniemieckie koszary (Die Alte Kaserne), dawny pałac gubernatorski czy, będące wciąż w użytku, więzienie Alte Gefangen. Wielbiciele przyrody mogą wybrać się ze Swakopmund na wycieczkę łodzią po zatoce, która zamieszkiwana jest przez delfiny butlonose oraz endemiczne dla tego obszaru toniny afrykańskie.
Wielka Piątka Afryki w Parku Narodowym Etosha
Park Narodowy Etosha rozpościera się na powierzchni aż 22,270 km2. Swoją nazwę wziął od słonego jeziora okresowego, wyschniętego przez większość roku, które zajmuje centralną część parku. Już sam teren jeziora napawa niezapomnianymi widokami. Nieodłącznym elementem tutejszego krajobrazu są także liczne gatunki występujących tu zwierząt, które podziwiać można podczas safari. Park zamieszkiwany jest przez około 110 gatunków gadów, 340 – ptaków oraz 115 – ssaków. Wśród nich cała Wielka Piątka Afryki: słoń, lew, nosorożec, lampart oraz bawół. Poza tym zaobserwować tu można także żyrafy, zebry, antylopy czy hieny. W stosunkowo niedalekiej odległości od parku Etosha położony jest Szlak Welwiczji, przy którym rośnie endemiczna roślina pustynna, zwana welwiczją przedziwną. Dożywając ponad 1000 lat, jest ona najbardziej długowieczną rośliną na świecie.
Namibia – ciekawa architektura i przepiękne krajobrazy
Każdy podróżnik powinien wpisać Namibię na listę swoich marzeń. Kraj ten warty jest odwiedzenia nie tylko ze względu na ciekawą historię, ale przede wszystkim z powodu charakterystycznej przyrody. Tutejsze parki narodowe oferują atrakcje, których nie doświadczymy w żadnym innym miejscu na świecie. Na tle niesamowitych krajobrazów możemy tu ponadto sfotografować wszystkie zwierzęta, które wcześniej widzieliśmy jedynie w filmach przyrodniczych.