Suchy kaszel – najlepsze sposoby na suchy kaszel

Zapewne każdy z nas był przeziębiony i wie, że towarzyszący suchy kaszel potrafi bardzo dokuczyć. Szczególnie ten występujący w nocy, który sprawia że musimy męczyć się do rana zamiast smacznie spać. Istnieją jednak domowe sposoby na kaszel które każdy z nas może spokojnie wykorzystać i cieszyć się spokojnym snem czy też zwykłym funkcjonowaniem podczas dnia.

Syrop na suchy kaszel

Jest to chyba jeden z najpopularniejszych rozwiązań które każdy z nas stosował. Pewnie dlatego, że jest on skuteczny, jednak pod jednym warunkiem – należy prawidłowo zdiagnozować kaszel. Może się okazać, że występuje u nas mokry kaszel. W takim wypadku należy podać syrop na kaszel mokry, ponieważ nie wszystkie syropu nadają się na oba rodzaje kaszlu. Jeśli kaszel utrzymuje się już jakiś czas najlepiej udać się do lekarza, a jeśli to dopiero początek i chcemy sami sobie z nim poradzić wystarczy pójść do apteki i poprosił o syrop bez recepty.

Domowe sposoby na suchy kaszel

  • Nawilżanie powietrza. Musimy postarać się o to aby w pomieszczeniu w którym przebywamy było cały czas wilgotno. Jednym z najlepszych sposobów jest po prostu zmoczenie ręczników i położenie ich na kaloryferze. Należy pamiętać o tym aby co jakiś czas moczyć je w wodzie inaczej wyschną na wiór.
  • Miód. Zalecana jest jego łyżka przed pójściem spać oraz picie wody z miodem za dnia aby nawilżyć błony śluzowe. Dzięki temu w nocy możemy spać spokojniej, ponieważ kaszel będzie występował rzadziej.
  • Siemię lniane. Łyżeczkę tych nasion należy dodać do 200ml mleka, a następnie zagotować. Lekko ostudzoną „miksturę” można śmiało pić, dodatkowo dodając łyżkę miodu dla smaku. Zalecana dawka to dwie szklanki dziennie.
  • Wywar z imbiru. Od dawna wiadomo, że imbir ma właściwości lecznicze. Jeśli nie wiesz jak przygotować wywar z imbiru to nic złego, przepis jest bardzo prosty. Wystarczy drobno pokrojony imbir wrzucić do wody i gotować przez 15 minut. Po zagotowaniu należy go odcedzić, poczekać aż wystygnie i dodać troszkę miodu.
  • Podczas suchego kaszlu należy pić bardzo dużo wody, aby nawilżać gardło.
  • Płukanie gardła wodą z solą. Łyżeczkę soli dodajemy do szklanki w letnią wodą. Mieszany tak, aby cała sól się rozpuściła. Następnie bierzemy łyka i pukamy gardło, aż do skończenia wody. Należy uważać, aby nie połknąć wody z solą, ponieważ może się to skończyć wymiotami.

Suchy kaszel u dziecka

Kiedy warto iść z dzieckiem do lekarza? Kaszel u niemowlaka – w takim wypadku najlepiej od razu pójść z nim do lekarza. Robi się tak dlatego, że w takim wieku często występują powikłania lub po prostu możemy pomylić kaszel z zapaleniem płuc czy innymi chorobami, które dopiero się rozwijają. Ze starszym dzieckiem, możemy spokojnie poczekać parę dni. Jeśli stan zdrowia nie będzie się poprawiał, dopiero wtedy można zacząć się martwić i udać się do pediatry.

Suchy kaszel przyczyny

Nie można jednoznacznie powiedzieć, co jest przyczyną suchego kaszlu bez kontaktu z lekarzem. Możemy jednak wymienić przykładowe choroby, których objawem jest kaszel. Najpopularniejszą jest chyba przewlekłe zapalenie dróg oddechowych (również na tle alergicznym) oraz astma oskrzelowa. Rzadziej wywołują go choroby nowotworowe płuc oraz oskrzeli. Kaszel wywołują również leki, które przyjmuje się na inne choroby takie jak nadciśnienie tętnicze czy niewydolność serca.

4.7/5 - (3 votes)