Mówiąc o wypadaniu włosów zazwyczaj skupiamy się na wyglądzie końcowym fryzury, w rzeczywistości jednak sam włos nie ma żadnego wpływu na wypadanie. Ważniejsze jest to, aby skupić się na stanie skóry głowy i mieszków włosowych.
Na porost włosów – ogólny zakres informacji
Włosy rosną od skóry, wyrastają bowiem z mieszków włosowych, które są w skórze umiejscowione. Chociaż rozdwojone i zniszczone końcówki włosów wyglądają nieestetycznie, to tak naprawdę nie mają one dużego wpływu na to, czy włosy wypadną, czy też nie. Dlatego też bezpiecznie jest rozjaśniać lub farbować końcówki, ale problematyczne może być rozjaśnianie lub farbowanie włosów przy skórze głowy. Podobnie sprawa ma się z innymi zabiegami pielęgnacyjnymi, które niszczą włosy. O ile zabiegi nie odbijają się negatywnie na stanie skóry głowy, to oprócz możliwości wystąpienia nieładnego efektu wizualnego, nie grożą niczym.
Zabiegi niebezpieczne dla skóry głowy
Zabiegami, które negatywnie wpływają na stan skóry głowy, jest farbowanie włosów, rozjaśnianie włosów, stosowanie agresywnych peelingów, uszkodzenia mechaniczne skóry głowy, drapanie skóry głowy podczas szczotkowania, stosowanie gorącego nawiewu podczas suszenia włosów. Wszystkie te zabiegi mogą podrażnić skórę głowy, powodować reakcje alergiczne, a także wpływać negatywnie na jej ukrwienie. Dlatego też, aby zapewnić sobie piękną fryzurę, należy wykonywać zabiegi pielęgnacyjne i koloryzujące tak, aby nie wpływały one negatywnie na skórę głowy.
Jak przyśpieszyć porost włosów – ogólne porady i informacje
Stan skóry głowy można poprawić przede wszystkim poprzez stosowanie naturalnych olejów do pielęgnacji. Wbrew powszechnej opinii oleje stosowane na skórę głowy oraz włosy nie powodują nadmiernego przetłuszczania się włosów. Ilość oleju potrzebnego do wykonania zabiegu olejowania skóry głowy jest naprawdę niewielka – wystarczy jedna lub dwie łyżki lekko podgrzanego oleju. Olej należy nanosić na skalp przy pomocy opuszków palców lekko w nim zamoczonych. Przy okazji warto wykonać także masaż, który poprawi ukrwienie oraz wchłanianie składników odżywczych. Olej należy stosować około godzinę lub dwie przed myciem włosów. Bardzo ważne jest także to, jakiego szamponu używamy do mycia włosów. Szampon powinien być delikatny i nie zawierać SLS, które jest składnikiem większości kosmetyków myjących. SLS powoduje bowiem bardzo często podrażnienia, wysusza i jest przyczyną nadmiernego wypadania włosów. Na szczęście na rynku dostępny jest szeroki wybór szamponów, którego składnika nie zawierają i są delikatne dla skalpu.
Masaż skóry głowy
Delikatne masowanie skalpu jest zabiegiem, który wykonać może każdy z nas. Do jego wykonania można używać olejów, wcierek lub nie stosować żadnych produktów pielęgnacyjnych i kosmetyków. Wystarczą dwie minuty masowania skalpu dziennie, aby w krótkim czasie zauważyć znaczną różnice we wzroście i wzmocnienie włosów. Dlaczego masaż przynosi efekty? Ponieważ poprawia ukrwienie skóry, a tym samym sprawia, że do mieszków włosowych dostarczana jest większa ilość tlenu, a wraz z nim składniki odżywcze, które niezbędne są do budowania zdrowych i mocnych włosów. Masaż nie wymaga żadnych specjalnych umiejętności, wystarczy robić to delikatnie, najlepiej zaczynają od okolicy skroni a następnie masować ku górze i karkowi.