Rozgrzewka – ważna część treningu

rozgrzewka

Każda osoba, która regularnie ćwiczy wie doskonale o tym, że nie możemy rozpocząć treningu z tak zwanego “marszu”. Podejście do ćwiczeń bez wcześniejszej rozgrzewki to nie tylko mniejsza skuteczność treningu, ale również znacznie większe ryzyko kontuzji. Pamiętajmy o tym i zadbajmy o to, by każdy trening rozpoczynać odpowiednią rozgrzewką. To naprawdę się opłaci.

Czym jest rozgrzewka?

Rozgrzewka to nic innego jak przygotowanie mięśni do wysiłku. Jej przeprowadzenie to gwarancja znacznie lepszej wydolności mięśni. Co więcej, jeśli kilka minut przed treningiem rozciągniemy i rozruszamy mięśnie zminimalizujemy ryzyko kontuzji. Mięśnie nie będą bowiem zesztywniałe i nieprzygotowane na obciążenia.

Jak powinna wyglądać?

Rozgrzewkę powinniśmy dostosować do rodzaju ćwiczeń, które zamierzamy wykonywać. Mogą to być skłony, wymachy rąk, wykroki nogami. Dobrze sprawdzi się również chwila biegu lub truchtu. Bardzo ważnym elementem rozgrzewki powinno być również rozciąganie poprzez wykonywanie takich ćwiczeń jak krążenia bioder czy skręty tułowia. Rozgrzewka powinna trwać nie mniej niż 10-15 minut.

Co daje rozgrzewka?

Rozgrzewka ma bardzo wiele zalet i sprawia, że jesteśmy lepiej przygotowani do wysiłku. Przede wszystkim sprawia, że nasze mięśnie stają się elastyczne co zmniejsza ryzyko kontuzji w trakcie treningu. Poza tym, przyspiesza bicie serca co zwiększa przepływ krwi oraz pozwala nam lepiej się dotlenić. Dzięki temu nasz organizm może pracować wydajniej.

Jak więc widać, rozgrzewka przed każdym treningiem ma ogromne znaczenie zarówno dla efektywności ćwiczeń, jak i naszego bezpieczeństwa. Pamiętajmy o tym i nie zapominajmy o niej przed każdym treningiem.

5/5 - (1 vote)

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *