Owsiki u dzieci – skuteczne sposoby na pozbycie się problemu

owsiki u dzieci

Każdemu rodzicowi zależy na tym by jego dziecko cieszyło się dobrym zdrowiem. Niestety, czasem mimo troski nie jesteśmy w stanie uchronić malucha przed wszystkimi problemami. Jednym z tych, które często towarzyszą zwłaszcza dzieciom w wieku przedszkolnym są pasożyty u dzieci. Wśród nich najpopularniejszy jest owsik ludzki. Na szczęście, robaki u dzieci można skutecznie pokonać – zarówno domowymi sposobami, jak i skutecznymi lekami bez recepty. Sprawdź jakie metody warto wybrać.

 

Czym są owsiki i jak je rozpoznać?

owsiki objawyRobaki u dzieci to kwestia, która przeraża wielu rodziców. Zupełnie niesłusznie. Zarażenie się pasożytami w młodym wieku nie jest niczym niezwykłym – dzieci często zapominają o myciu rąk oraz biorą do ust różne przedmioty. Nie trudno więc o zarażenie się jednym z najczęściej spotykanych pasożytów – owsikiem ludzkim. To pasożyty, które przypominają cienkie, białe nitki i przebywają w jelitach gdzie żyją i dojrzewają. Gdy są dorosłe samice wychodzą na zewnątrz bytując w okolicy odbytu i tu znosząc jaja. Objawy zarażenia owsikami to świąd okolic krocza, niespokojny sen, drażliwość oraz brak apetytu. Ponadto pasożyty możemy znaleźć w stolcu dziecka, zwłaszcza oddanym po nocy.

 

W jaki sposób pokonać owsiki?

Jeśli zauważymy u dziecka objawy owsików to znak, że trzeba działać. Te niepozorne pasożyty mogą bowiem wywołać wiele negatywnych konsekwencji takich jak stany zapalne jelit. Jak powinno wyglądać leczenie owsików? Przede wszystkim musimy być świadomi, że nawet jeśli objawy dotykają tylko dziecka leczeniu powinni poddać się wszyscy domownicy. Owsik ludzki potrafi bowiem zarażać niepostrzeżenie, co więcej, nie daje na początku żadnych objawów. Warto jednak dodać, że leczenie owsicy jest proste i w większości przypadków nie zajmuje dużo czasu. Opiera się na wzmożonym dbaniu o higienę stref intymnych, stosowaniu leków na owsiki, które dostępne są bez recepty oraz koniecznym wypraniu bielizny, ręczników i pościeli w bardzo wysokiej temperaturze, która skutecznie zabija pasożyty oraz niszczy ich jaja.

 

Domowe sposoby na owsiki u dzieci

Jeśli zależy nam na tym, by jak najszybciej pozbyć się pasożyta musimy uświadomić sobie, że istnieje wiele skutecznych domowych metod, które mogą wspomóc proces leczenia. Jednym z nich jest stosowanie naparu z piołunu, który posiada działanie odrobaczające. Podobnie działa również sok z marchwi oraz grejpfruta, warto więc dołączyć je do diety dzieci. Domowe sposoby na owsiki to również stosowanie lewatyw, z wyciągiem z czosnku oraz dołączenie go do diety. To naturalny antybiotyk, który skutecznie działa również przeciw-pasożytniczo. Co więcej, jest całkowicie bezpieczny nawet dla małych dzieci.

 

Podsumowując, jeśli zobaczymy u swojego dziecka objawy owsików nie warto wpadać w panikę. Istnieje wiele skutecznych metod na to by pokonać pasożyta i przywrócić dziecku dobre samopoczucie. Dodatkowo pamiętajmy, że odrobaczanie dzieci to jedno, trzeba jednak równocześnie zadbać również o higienę. Obowiązkowe mycie rąk przed posiłkami oraz po powrocie do domu ma kluczowe znaczenie.

Na temat owsicy przeczytaj tutaj: https://psseparczew.pis.gov.pl/plikijednostki/wsselublin/psseparczew/userfiles/file/owsica.pdf

5/5 - (1 vote)