Zapewne każdy rodzic na pewnym etapie swojego życia zadaje sobie wiele pytań na temat ospy wietrznej. Ile trwa, jak wygląda, czy jest groźna, w jaki sposób leczyć itd. W większości przypadków zbytnio się przejmujemy, ponieważ leczenie ospy wietrznej nie jest czymś skomplikowanym – o ile nie dojdzie do powikłań.
Czym jest tak naprawdę ospa?
Sprawcą ospy wietrznej jest wirus ospy. Ze względu, że jest to choroba zakaźna, w bardzo łatwy sposób może się ona przenieść na nasze dziecko, szczególnie wtedy gdzie jeszcze nigdy na nią nie chorowało. Przebieg jak i leczenie dziecka w wieku przedszkolnym jest zazwyczaj bezproblemowe, lecz trzeba pamiętać, że organizm każdego człowieka jest inny i nie każdy przechodzi tą samą chorobę tak samo, a w szczególności dzieci.
Zobacz również:
Jak wygląda ospa wietrzna – rozpoznanie choroby
Szczepienie na ospę wietrzną – garść informacji
Ospa wietrzna w ciąży – co zrobić w takiej sytuacji
Ospa wietrzna u dorosłych – objawy, leczenie, skutki
Ospa wietrzna u dzieci – leczenie
Po zauważeniu u dziecka objawów ospy, należy udać się do lekarza po odpowiednią maść. Podczas wizyty lekarz przekaże jak należy obchodzić się z naszym dzieckiem, lecz dla uściślenia napiszemy o najważniejszych zaleceniach. Maść którą zakupimy należy smarować na czystą skórę w okolicach swędzącej wysypki. Odpowiedzialna jest ona za łagodzenie świądu, jak i dezynfekcji ran. W tym okresie zalecane jest częstsze mycie dziecka niż zazwyczaj. Dodatkowo należy pamiętać o regularnej wymianie wszelkich rzeczy z którymi dziecko ma kontakt podczas snu, takich tak pidżama, pościel, a ulubionego misia schować w inne miejsce lub regularnie prać. Przydatną rzeczą może być również obcięcie paznokci, po to aby dziecko pod naporem silnego świądu nie rozdrapało strupków.
Pod żadnym pozorem nie można przyjmować ibuprofenu. Aby złagodzić gorączkę można przyjmować paracetamol.
Ile trwa ospa u dziecka?
Początek ospy wietrznej to „kumulacja”. Oznacza to, że przez ok. 2tyg wirus ospy rozprzestrzenia się w organizmie dziecka nie dając o sobie znaku życia. Po tym okresie, ospa wietrzna pokazuję swoją moc atakując z pełną siłą. Od czasu pojawienia się objawów ospa trwa do dwóch tygodni. Jeśli chodzi o zarażanie, to dzieci robią to już od 2-3 dni przed pojawieniem się jakiegokolwiek objawu! Nie trzeba chyba tłumaczyć, dlaczego np. w przedszkolach lub innych skupiskach dzieci panuje wysyp tej choroby.
Ospa wietrzna objawy u dzieci
Najpopularniejszym objawem ospy jest niezaprzeczalnie wysypka na skórze. Towarzyszy temu gorączka którą również w bardzo łatwy sposób można zdiagnozować w domu. Nie zawsze pojawia się od razu, może wystąpić nawet parę dni po wystąpieniu wysypki. W późniejszej fazie na różowych plamkach (tak można określić zmiany skórne podczas ospy) zaczynają pojawiać się pęcherzyki. Wypełnione są one płynem, dzięki któremu po paru dniach zaczynają pojawiać się krostki. Na tym etapie, należy bardzo uważać na swoje dziecko. Trzeba uważnie go pilnować aby nie rozdrapywało krost. W przeciwnym razie mogą zostać mu blizny lub co gorsza wda się zakażenie które prowadzi do powikłań. Jeśli dziecko, prawidło zniesie ospę, krostki zamienią się w strupy które odpadną nie zostawiając przy tym żadnego śladu.
Wysypka u dzieci występuje w odpowiedniej kolejności (zazwyczaj). Przebiega on w następującej kolejności. Wysypka pojawia się na:
- tułowiu
- policzkach
- ramionach
- skórze głowy
- udach
W niektórych przypadkach plamki pojawiają się na ustach i w okolicach oczu. Dziecko w wieku przedszkolnym, jak i każde inne na 99% będzie bardzo marudne, ponieważ podczas choroby jest się bardzo osłabionym, boli głowa, a towarzysząca przy tym gorączka nie daje spokoju.
Powikłania u noworodków
Ospa wietrzna to łagodna choroba dopóki nie dojdzie do powikłań. Zdarzają się one szczególnie u dzieci w bardzo młodym wieku, ponieważ odporność niemowlaków jest proporcjonalna do ich wieku – bardzo słaba. Dlatego należy wziąć pod uwagę szczepienie przeciw ospie.
Jak dziecko może się zarazić?
Wirus ospy wietrznej przenosi się drogą kropelkową. Oznacza to, że żeby się zarazić trzeba mieć kontakt z osobą która jest nosicielem wirusa oraz jest w fazie zarażania (ok. 2 dni przed wystąpieniem objawów). Ogólniej rzecz biorąc wystarczy przebywać z taką osobą w jednym pomieszczeniu aby, wirus przedostał się do organizmu. W przypadku dzieci jest to banalnie proste, ponieważ zwykła zabawka którą dotknęło dziecko może roznieść wirus po całym przedszkolu.
Szczepienie na ospę u dziecka
Szczepionka na ospę wietrzna jest odpłatna i nie gwarantuje, że dziecko po takim zabiegu nie zachoruje. Różnica jest taka, że przebieg choroby będzie bardzo łagodny. Rodzic może nawet nie zauważyć, że jego pociecha została zakażona. Kolejnym atutem jest mniejsza szansa na jakiekolwiek powikłania. W jakim wieku można zaszczepić dziecko? Możemy to zrobić niemowlakowi który ukończył minimum 9 miesięcy.
O indywidualną poradę dla siebie lub swojego dziecka możesz poprosić w tym miejscu. Zazwyczaj odpowiadamy w ciągu 24h.