Ospa wietrzna u dorosłych – objawy, leczenie, skutki

Ospa wietrzna u dorosłych

Każdy z nas w swoim życiu musi przejść przez etap zachorowania na ospę. Chodź jest to choroba wieku dziecięcego to ospa wietrzna u dorosłych jest jak najbardziej możliwa. Postępowanie choroby, objawy jak i leczenie jest podobne – z jednym szczegółem. Ospa wietrzna u dorosłych jest dużo bardziej nieznośna w porównaniu do tej u dzieci czy niemowlaków.

Ospa wietrzna u dorosłych – objawy

Ospa wietrzna objawy u dorosłych
Osoby w wieku dorosłym zmagają się z ospą dlatego, że nie przeszły jej w wieku dziecięcym tym samym nie nabrały odporności przeciwko wirusowi ospy wietrznej i półpaśca. Z racji tego, że chorobę przechodzi się raz w życiu lepiej jest mieć to za sobą w wieku dziecięcym. Ale co zrobić gdy jeszcze jej nie przechodziliśmy, a jesteśmy już wieku dorosłym? Jak rozpoznać ospę wietrzną u dorosłych? Pierwszym objawem rozpoczynającym chorobę jest uczucie przeziębienia. Następnie przeradza się to w gorączkę, która u ludzi dorosłych jest bardzo silna. Temperatura może dojść nawet do 40 stopni Celsjusza. Następnym objawem ospy wietrznej u dorosłych jest bardzo łatwa do rozpoznania wysypka występująca na całym ciele.


Występujące plamki mogą opanować całe ciało, a z czasem zamienią się w krosty zawierające w sobie płyn surowiczy. Na samym końcu krostki na skutek płynu zamienią się w małe strupki, których nie należy zdrapywać. Chodź swędzenie jest bardzo silne, należy unikać drapania na każdym etapie ospy wietrznej u dorosłych, ponieważ może to doprowadzić do powstania blizn które już zostaną do końca życia.
Cały tren proces trwa zazwyczaj do 6 dni, lecz nie jest to największym problemem. Sześć dni trwa jeden cykl, a osoby dorosłe przechodzą przez 3 takie cykle w ciągu całej choroby. Dlatego więc trzeba uzbroić się w cierpliwość i dłuższe wolne od pracy.


Zobacz również:
Jak wygląda ospa wietrzna – rozpoznanie choroby
Szczepienie na ospę wietrzną – garść informacji
Ospa wietrzna w ciąży – co zrobić w takiej sytuacji
Ospa wietrzna u dzieci – wszystko co należy wiedzieć

Ospa wietrzna u dorosłych – leczenie

Najważniejszą rzeczą w leczeniu ospy wietrznej u osób dorosłych jest pilnowanie temperatury. Należy bezwzględnie ją obniżać jeśli jest wysoka, ponieważ gorączka jest bardzo niebezpiecznym objawem. Temperatura wynosząca 41 stopni i wyżej może doprowadzić do nieodwracalnych zmian w mózgu.
Drugą ważną sprawą jest zapobieganie swędzeniu skóry – szczególnie ważne dla osób, które nie mogą się oprzeć drapaniu występującej wysypki, krostek czy strupków. W tym przypadku należy zaopatrzyć się w specjalną maść, oczywiście taką którą można stosować podczas ospy wietrznej.
Ospa u dorosłych może wywoływać silny ból dlatego warto zaopatrzyć się w leki przeciwbólowe. Nawet osoby, które uważają że są odporne na tego typu rzeczy powinny zastosować się do tego punktu, ponieważ ponad 2 tygodnie osłabionego organizmu może doprowadzić do naprawdę wyjątkowo ostrego przebiegu choroby.

Powikłania u dorosłych podczas ospy wietrznej

Drapanie swędzącej wysypki nie naraża nas jedynie na blizny które mogą pozostać do końca życia. Jest to o tyle ważne, ponieważ takie zachowanie może doprowadzić do zakażenia bakteryjnego gdzie do różnego rodzaju powikłań jest już bardzo blisko. Nie zaleca się również niwelowania świądu na własną rękę różnego rodzaju pudrami. Jedynym wyjściem jest udanie się do lekarza po odpowiednią dla nas maść.
Higiena w leczeniu ospy wietrznej u dorosłych jest bardzo ważna. Jeśli śpimy w pidżamie należy częściej ją zmieniać lub prać. To samo tyczy się pościeli i wszystkiego z czym mamy kontakt w nocy. Podczas kąpieli zaleca się używać oleju lnianego który ma właściwości odkażające.

Co nam grozi w przypadku powikłań?

Osoby dorosłe z ospą wietrzną powinny być świadome tego, że trzeba bardzo uważać podczas choroby. W przeciwnym razie skutki mogą być tragiczne, a najczęstsze z nich to:

  • blizny
  • bakteryjne zakażenia skóry
  • zapalenie: mózgu, płuc, wątroby, ucha środkowego, opon mózgowo-rdzeniowych, stawów.
  • kłębuszkowe zapalenie nerek
  • zapalenie mięśnia sercowego

Ospa wietrzna u dorosłych występuje o wiele rzadziej niż u dzieci, lecz ryzyko różnego rodzaju powikłań jest dużo większe. Dlatego osoby dorosłe które jeszcze nie przebyły tej choroby mogą wziąć pod uwagę regularne szczepienia przeciw ospie zmniejszając ryzyko zachorowania.

3/5 - (2 votes)