Wiele kobiet ma rozstępy na skórze. Często pojawiają się one jako efekt ciąży, ale również mogą formować się w okresie intensywnego wzrostu w fazie dojrzewania czy przy przybieraniu na wadze. W jaki sposób można pozbyć się rozstępów?
Czym są rozstępy?
Rozstępy mają postać wrzecionowatych pasm, które pojawiają się wskutek szybkiego rozrostu tkanek. Widoczne są najczęściej na skórze brzucha u kobiet w ciąży, ale również na pośladkach, udach, rękach, piersiach czy plecach.
W początkowej fazie, która nazywana jest zapalną, rozstępy mają kolor czerwonawy. Dochodzi wtedy do zniekształcenia włókien kolagenowych i obrzęku skóry. Druga faza to faza zanikowa, podczas której rozstępy bledną i przyjmują wklęsłą strukturę.
Podatność na powstawanie rozstępów jest cechą indywidualną – jest ona powiązana z elastycznością skóry. Im będzie ona bardziej sprężysta, tym też mniejsze będzie ryzyko powstania rozstępów.
Rozstępy po ciąży – problem wielu kobiet
Do pojawienia się rozstępów często dochodzi u kobiet w ciąży – wynika to z nadmiernego rozciągnięcia skóry rosnącego brzucha. Wobec tego najlepiej zapobiegać ich powstawaniu – wtedy ryzyko, że się pojawią, jest znacznie mniejsze.
Kluczowe jest odpowiednie nawilżanie i natłuszczanie skóry połączone z masażami – skóra staje się wtedy bardziej sprężysta i elastyczna, dlatego jest mniej podatna na rozstępy. Można w tym celu wykorzystać specjalne preparaty dostępne w aptekach i drogeriach.
Bardzo dobre efekty można uzyskać również poprzez stosowanie preparatów opartych na silikonie – plastry i żele silikonowe pokrywają skórę ochronną warstwą, uelastyczniają ją i nawilżają, a tym samym zapobiegają tworzeniu się rozstępów.
Co zrobić wtedy, gdy rozstępy już są widoczne?
Jeśli rozstępy już się pojawiły, także warto stosować żele i plastry silikonowe. Do wyboru jest także szeroka gama zabiegów redukujących rozstępy, na przykład zabiegów laserowych.
Więcej informacji dotyczących rozstępów oraz blizn można znaleźć na portalu internetowym sutricon.pl.