Łuszczyca głowy – poznaj jej objawy i naucz się z nią radzić

łuszczyca głowy

Łuszczyca skóry to częsty problem, który daje się we znaki wielu z nas. Początki łuszczycy często bywają bagatelizowane, co skutkuje zaostrzeniem się objawów. Skutkiem tego leczenie znacząco się wydłuża i często jest znacznie mniej skuteczne. Sprawdź więc jakie są objawy łuszczycy i w jaki sposób możesz ją pokonać.

 

Czym jest łuszczyca skóry głowy i jak się objawia?

Zanim zaczniemy zastanawiać się jak skutecznie pokonać łuszczycę głowy warto poznać lepiej tę chorobę. Czym więc jest łuszczyca skóry? Mówiąc najprościej, to choroba autoimmunologiczna, która objawia się  pojawianiem się na owłosionej skórze głowy grudek i łusek, które przypominają białe, cienkie strupki. Objawom tym towarzyszy świąd, który sprawia, że często dochodzi do zdrapywania przez chorego wspomnianych zmian. Skutkiem tego na głowie powstają krwawiące ranki tworzące brunatne ogniska zapalne. Łuszczyca skóry głowy jest chorobą, którą nie można się zarazić, ponieważ wiąże się z problemami z funkcjonowaniem naszego układu odpornościowego nie zaś z bakteriami lub wirusami.

 

W jaki sposób leczyć łuszczycę?

łuszczyca skóry głowyPodstawa leczenia łuszczycy skóry głowy to stosowanie leków aplikowanych miejscowo. Jednym z najskuteczniejszych preparatów jest oliwka z kwasem salicylowym, która zmiękcza skórę na tyle, że pozwala pozbyć się łusek. Skuteczną metodą leczenia łuszczycy jest również cygnolina, którą nakłada się na kilka minut naprzemiennie z preparatami natłuszczającymi skórę.

Jeśli zauważymy u siebie objawy łuszczycy warto skonsultować się także z lekarzem, który może pomóc nam w dobraniu skutecznych zabiegów zmniejszających zmiany chorobowe. Wśród nich wymienić możemy między innymi fototerapię. Często pomaga również stosowanie leków immunosupresyjnych. Muszą być one jednak starannie dobrane przez lekarza.

 

Dobre nawyki, które mogą Ci pomóc

Łuszczyca skóry głowy jest chorobą, która może powracać. Czasami drobny błąd skutkuje nawrotem dolegliwości. Dlatego też w leczeniu łuszczycy niezwykle ważna jest zmiana codziennych nawyków, które dotyczą zarówno pielęgnacji i higieny, jak i diety, którą należy stosować.
Jak powinna wyglądać dieta przy łuszczycy? Przede wszystkim warto zadbać o ograniczenie spożywanych kalorii oraz wyeliminowanie używek. Warto pamiętać, że niektóre produkty zwiększają występowanie zmian łuszczycowych. Wśród nich wymienić możemy wysoko przetworzone jedzenie, mięso i produkty mięsne oraz nabiał. Warto więc zminimalizować ich spożycie. Dieta przy łuszczycy skóry głowy powinna być zaś bogata w ryby, świeże warzywa i owoce oraz nasiona lnu.

Warto również zadbać o odpowiednią pielęgnację. Do mycia głowy używać delikatnych szamponów oraz uważać podczas wykonywania tej czynności. Podczas nasilenia się objawów unikać drapania skóry – może to bowiem prowadzić do powstawania jeszcze bardziej nasilonych zmian.

Podsumowując, łuszczyca głowy nie musi być problemem nie do pokonania. W dzisiejszych czasach istnieją bowiem skuteczne sposoby na leczenie łuszczycy, które w niedługim czasie mogą przynieść nam ulgę i złagodzić zmiany. Warto o tym pamiętać i podjąć odpowiednie kroki już wtedy, gdy pojawią się pierwsze objawy łuszczycy.

 

 

3.6/5 - (5 votes)