Łóżko rehabilitacyjne – czym się kierować przy jego wyborze?

Każda osoba niepełnosprawna zmagająca się z brakiem zdolności ruchowych przebywająca w domu musi posiadać szereg sprzętów, dzięki którym może powrócić do dawnej sprawności. W tym celu kupuje się sprzęty takie jak łóżka rehabilitacyjne, balkoniki czy wózki inwalidzkie.

W niniejszym artykule w sposób bardzo dokładny tłumaczymy, czym należy się kierować podczas wybierania łóżka rehabilitacyjnego. Zapraszamy serdecznie do wnikliwej lektury!

Łóżko rehabilitacyjne – o tym pamiętaj, zanim je kupisz!

Każdy pacjent, który zmaga się z niepełnosprawnością ruchową, musi posiadać szereg urządzeń, dzięki którym zapewniona zostanie mu wygoda na maksymalnie wysokim poziomie. Łóżko rehabilitacyjne zapewnia wygodę oraz kompensuje niepełnosprawność danego użytkownika. Zanim zakupimy łóżko rehabilitacyjne dla osoby niepełnosprawnej, musimy wziąć pod uwagę kilka niezwykle istotnych kwestii. Mowa tutaj przede wszystkim o wyborze parametrów technicznych łóżka, które mają ogromny wpływ na poziom komfortu oraz bezpieczeństwa osoby, która będzie z niego korzystała.

Gdy dokonujemy wyboru łóżka rehabilitacyjnego przeznaczonego do opieki długoterminowej, musimy przede wszystkim wziąć pod uwagę, jaki jest stopień ograniczenia możliwości psychuruchowych danego pacjenta. Gdy mamy do czynienia z pacjentem przewlekle chorym, który znaczną część czasu spędza w pozycji leżącej, najlepszym rozwiązaniem będzie model wyposażony w elektryczną regulację za pomocą pilota na wysokości leża.

Jeśli łóżko zostanie wyposażone w regulowane barierki boczne bądź wysięgnik z uchwytem, to sprawi to, iż pacjent z łatwością będzie mógł podciągać się oraz przemieszczać na takim meblu. Podczas wybierania dokładnego modelu łóżka rehabilitacyjnego należy w sposób dokładny przeanalizować, na jakie choroby cierpi dany pacjent. Można również rozważyć wykupienie dodatkowej funkcjonalności łóżka, czyli zastosowaniu pozycji drenażowych – przechyłów wzdłużnych. Dzięki tym pozycjom drenażowym pacjent będzie miał poprawiony przepływ krążenia krwi. Oprócz tego, zmniejszone zostaną problemy z układem oddechowym. Możliwość zastosowania tych przechyłów powinna jednak być skonsultowana z lekarzem specjalistą lub fizjoterapeutą. Ważną sprawą jest również masa użytkownika.

5/5 - (1 vote)