Żylaki kończyn dolnych to wrzecionowate lub workowate rozszerzenia żył powierzchniowych z jednoczesnym ich wydłużeniem i specyficznym poskręcaniem. Najczęściej ujawniają się u kobiet po 40 roku życia. Żylaki pierwotne wiążą się z mniejszą ilością tkanki sprężystej w ściankach naczyń żylnych przez co zmniejsza się ich odporność na rozciąganie i wzrasta niewydolność zastawek żylnych. Proces ten umożliwia cofanie się i zaleganie znacznych ilości krwi i powoduje poszerzenie naczyń.
Zastój żylny, występujący podczas długiego stania, powoduje wzrost ciśnienia w żyłach na skutek utrudnionego odpływu krwi. Żylaki wtórne są skutkiem zwiększonego przepływu krwi przez żyły powierzchniowe spowodowanego niedrożnością żył głębokich. Żylaki o rzadkiej etiologii są spowodowane przetokami tętniczo- żylnymi. Żylaki to nie tylko problem estetyczny. Nie leczone mogą powodować poważne problemy zdrowotne.
Przyczyny powstawania żylaków nóg
Przyczyną powstania żylaków nóg jest brak równowagi pomiędzy ciśnieniem krwi w naczyniach żylnych, a wytrzymałością ich ścianek. Jeśli zastawki żylne nie działają prawidłowo grawitacja powoduje zaleganie krwi, stopniowe poszerzanie żył i powstanie żylaków. Mechanizmy powstania żylaków niezależne od sposobu życia pacjenta to: genetyczne skłonności i wady wrodzone naczyń krwionośnych, rosnące z wiekiem ryzyko zachorowania, zaburzenia wtórne powiązane z innymi chorobami, ciąża. Czynniki zależne od stylu życia pacjenta to: brak aktywności fizycznej, długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej lub siedzącej, otyłość, zbyt wysoka temperatura w saunie lub kąpieli, nadużywanie alkoholu i palenie tytoniu, używanie nieodpowiedniego obuwia, noszenie obcisłych ubrań utrudniających przepływ krwi dźwiganie ciężarów.
Diagnozowanie żylaków kończyn dolnych
Żylaki są nieestetyczne i niebezpieczne. Powszechnie stosowane i skuteczne jest badanie USG metoda Dopplera. Dzięki przystawce dopplerowskiej do aparatu USG możliwe jest zmierzenie przepływu krwi przez naczynia. Badanie jest nieinwazyjne, bezbolesne i szybkie. W razie konieczności lekarz może zlecić flebografię, która jest badaniem radiologicznym i inwazyjnym, ale znacząco pogłębiającym diagnostykę. Jest więcej metod diagnostycznych, ale obecnie są one stosowane sporadycznie. Dolegliwości związane z żylakami rozwijają się powoli, początkowo bezobjawowo. Pojawiają się obrzmienia nóg, uczucie ciężkości, drętwienia i mrowienia, zespół niespokojnych nóg. Nocą pojawiają się bolesne skurcze łydek nasilające się po dłuższym staniu lub siedzeniu oraz w przy podwyższonej temperaturze i wilgotności powietrza. W późniejszej fazie pojawiają się widoczne zmiany żylne, bóle i obrzęki. W fazie zaawansowanej występują owrzodzenia żylne, suche lub sączące wypryski oraz stany zapalne.
Gdzie leczyć żylaki nóg?
Poradnie chirurgii naczyniowej przykładowo w nowocześnie wyposażonych centrach Scanmed S.A. oferują leczenie żylaków z zastosowaniem nowoczesnych procedur medycznych. Zależnie od stopnia zaawansowania schorzenia stosuje się metody małoinwazyjne umożliwiające szybki powrót do pełnej aktywności i lepszy komfort życia z estetycznie wyglądającymi nogami.