Halitoza – jak pozbyć się problemów z przykrym oddechem?

Halitoza

Nieprzyjemny zapach z ust towarzyszy Ci na każdym kroku? Próbowałeś już wszystkiego: płynów do płukania ust, żucia gumy, tabletek, a wciąż nie możesz czuć się komfortowo w trakcie rozmowy twarzą w twarz? Wszystko wskazuje na to, że cierpisz na halitozę – przypadłość która dotyczy ponad 50% populacji! Halitoza może mieć różne podłoża, ale około 90% przypadków problemów z przykrym oddechem ma źródło w jamie ustnej. Znalezienie bezpośredniej przyczyny tej kłopotliwej przypadłości jest kluczowe w jej leczeniu. Co więc zrobić, gdy nasz przykry oddech utrudnia nam codzienne życie i pracę?

Pamiętaj o regularnych wizytach kontrolnych u stomatologa

Jak już wspomniano, w przeważającej liczbie przypadków przyczyna halitozy tkwi w naszych ustach. Może być wynikiem niewłaściwej higieny, chorób przyzębia, ubytków próchniczych, zanieczyszczenia protez lub stanów zapalnych dziąseł. We wszystkich przypadkach przykry zapach z ust spowodowany jest produkcją lotnych substancji przez bakterie. Szacuje się, że jamę ustną zamieszkuje ponad 500 różnych gatunków tych mikroorganizmów! Niewłaściwe mycie zębów, kamień nazębny czy ubytki sprzyjają ich namnażaniu. Nic dziwnego, że prawidłowa higiena i regularne wizyty u stomatologa grają tak ważną rolę w zapobieganiu i leczeniu halitozy. Dlatego jeżeli borykasz się z przykrym oddechem pierwszym krokiem w jej eliminacji jest wizyta u stomatologa (umów się Tutaj na wizytę stomatologiczną). Według zaleceń Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego kontrolne wizyty u powinny mieć miejsce co najmniej raz na pół roku. Warto pamiętać też o regularnym usuwaniu kamienia nazębnego – jest on siedliskiem licznych bakterii przyczyniających się do problemów z przykrym oddechem.

W trakcie codziennego mycia zębów nie zapominaj o języku!

Gdy mamy zdrowe, pozbawione kamienia zęby, a przykry zapach z ust wciąż nam towarzyszy warto dokładniej przyjrzeć się i zadbać o higienę języka. Stanowi on idealne miejsce do rozwoju bakterii – jest dużą szorstka powierzchnią na której zatrzymują się nie tylko bakterie, ale i składniki odżywcze. Resztki jedzenia, złuszczone komórki nabłonka i bakterie tworzą mieszankę, która może być przyczyną halitozy. Dlatego do codziennego szczotkowania zębów warto dołączyć szczotkowanie języka. Akcesoria do jego czyszczenia można bez problemu dostać w każdej aptece czy też drogerii. 

Halitoza może świadczyć o chorobie górnych dróg oddechowych

Szacuje się, że tylko 10% przypadków halitozy ma źródło poza jamą ustną, ale gdy wyleczenie zębów i prawidłowa higiena nie usunęły przykrego oddechu prawdopodobnie problem tkwi gdzieś indziej. W takim wypadku źródłem halitozy prawdopodobnie są problemy zdrowotne z uszami, jamą nosową czy obszarem gardła. Przykładowo infekcja bakteryjna lub wirusowa migdałków  10-krotnie zwiększa ryzyko przekroczenia normalnej produkcji związków siarki, co wpływa bezpośrednio na nasz oddech. Produkcji lotnych związków o przykrym zapachu sprzyjają również stany zapalne zatok. Ropnej wydzielinie zalegającej w zatokach, a często również spływającą po tylnej ścianie gardła, towarzyszy przykry zapach z ust. Dlatego mając problemy z przykrym oddechem, a do tego często nawracające stany zapalne migdałków czy zatok warto skonsultować to z lekarzem laryngologiem.

Pamiętaj – przykry oddech rzadko pochodzi z układu pokarmowego

Tak naprawdę popularna opinia, że powodem przykrego zapachu z ust są problemy żołądkowe, ma niewiele wspólnego z prawdą. Wpływ układu pokarmowego na nasz oddech jest minimalny. Przykładowo powstanie uchyłku Zenkera (zaburzenie powstające w przełyku) może przyczyniać się do przykrego oddechu, ale jedynie w 0,1% przypadków i to głównie u pacjentów powyżej 65 roku życia. Póki co nie znaleziono również korelacji pomiędzy infekcją H. pylori – bakterią będącą przyczyną wrzodów żołądka, a halitozą. Wiadomo natomiast, że brzydki oddech może pojawić się w przypadku ciężkich przypadków refluksu żołądkowo-przełykowego.

Pamiętajmy, że przyczyn halitozy może być wiele. Jednak przeważająca liczba przypadków związana jest z problemami z jamą ustną. Dlatego poszukiwanie źródła problemu warto zacząć  od wizyty u stomatologa i kontroli stanu jamy ustnej.

Rate this post