Domowe sposoby na wszy – sprawdź jak pozbyć się pasożytów

owsiki u dzieci

Wydawać by się mogło, że epidemie wszawicy to coś, co nas nie dotyczy. Problemy z tymi pasożytami w dzisiejszych czasach powinny przecież odejść w niepamięć – mamy dostęp do wody oraz nowoczesnych szamponów i środków myjących. Jednak, to nie do końca prawda. W przedszkolach i szkołach wciąż od czasu do czasu pojawiają się te nieznośne pasożyty. Wszawica nadal jest problemem. Na szczęście, wszy u dzieci można łatwo pokonać. Sprawdź nasze domowe sposoby na wszy i zadbaj o włosy swojego dziecka.

 

Wszy we włosach – najważniejsza jest kontrolaowsiki objawy

Jeśli chcesz uchronić swoje dzieci przed wszawicą powinnaś wiedzieć jak wygląda wesz. Jest to mały owad posiadający beżowo-brązowy pancerzyk. Jeśli dowiesz się, że w szkole lub przedszkolu Twojego dziecka pojawiły się te pasożyty koniecznie postaw na regularne sprawdzanie głów swoich pociech. Wypatruj nie tylko niewielkich robaczków ale również guzków, strupków i zaczerwień. Wszy żywią się bowiem krwią, stąd też zmiany te pojawić się powinny na skórze głowy chorego dziecka.

Domowe sposoby na wszy

Istnieje wiele skutecznych domowych sposobów na wszy. Wśród tych najskuteczniejszych warto wymienić ocet na wszy. Wystarczy sporządzić płukankę z octu i wody, którą wykorzystamy podczas mycia głowy dziecka. Pomocne jest również dokładne wyczesywanie gęstym grzebieniem, który pozwala usunąć wszy i gnidy. Wiele osób stosuje również maseczki z oliwy, która skutecznie dusi pasożyty. Po jej nałożeniu na włosy warto okryć je ręcznikiem i poczekać pół godziny po czym dokładnie umyć włosy i skórę głowy. Wszy możesz również spróbować zabić roztworem soli, którym spryskiwać będziesz włosy i skórę dziecka. Dodatkowo, w taki sposób odkazisz pogryzioną skórę – sól ma bowiem działanie antyseptyczne.

Ochrona przed wszawicą – zadbaj o całą rodzinę

Jeśli zastanawiasz się jak pozbyć się wszy musisz pamiętać, że pasożyty te wprost uwielbiają przenosić się na innych. Dlatego też leczeniem musisz objąć nie tylko dziecko, ale również innych domowników. W przeciwnym razie problem wszawicy w Waszym domu będzie regularnie wracał. Ogromne znaczenie ma również odpowiednia higiena. Koniecznie zmień pościele w całym domu i wypierz je w gorącej wodzie. Podobnie postąp w przypadku ręczników. Zadbaj również o zdezynfekowanie grzebieni i szczotek.

Co jeszcze może pomóc na wszy?

Jeśli nie ufasz domowym sposobom na wszy lub widzisz, że jest ich na tyle dużo, że leczenie może okazać się nieskuteczne warto wybrać się do apteki. Znajdziesz tam bowiem szeroki wybór produktów i leczniczych szamponów, które dodatkowo ułatwią zabicie wszy i pozbycie się ich z włosów Twojego dziecka. Ich koszt nie jest duży, są zaś bardzo skuteczne.

 

Podsumowując, choć wszawica bywa uciążliwym problemem, tak naprawdę istnieje wiele sposobów na to, by pozbyć się wszy i gnid z włosów naszych pociech. Pamiętajmy jedynie, że musimy zadbać o całą rodzinę oraz wypranie w gorącej wodzie wszystkich ręczników i pościeli. W przeciwnym razie problem może powrócić lub rozprzestrzenić się na innych członków rodziny.

 

Przeczytaj więcej na temat wszawicy:
http://www.mz.gov.pl/zdrowie-i-profilaktyka/zdrowie-matki-i-dziecka/zdrowie-ucznia/wszawica/
http://pokonajwszy.pwn.pl
https://pl.wiktionary.org/wiki/wesz

Rate this post