Skóra to największy organ naszego ciała, który stanowi barierę ochronną przed drobnoustrojami. Niestety, narażony jest on na różnego rodzaju uszkodzenia. Jednym z najczęstszych są oparzenia, które powstają w wyniku nieszczęśliwych wypadków oraz lekkomyślnego postępowania (np. zbyt długiego przebywania na słońcu). Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na oparzenia. Poznajmy je.
Oparzenia – co warto o nich wiedzieć?
Oparzenia to urazy powstające w wyniku kontaktu skóry z wysoką temperaturą, ogniem lub niebezpiecznymi substancjami.Najpopularniejszymi urazami, na który narażony jest każdy z nas są oparzenia termiczne wywołane kontaktem z wrzątkiem lub np. gorącym olejem. Wyróżniamy kilka stopni poparzeń. Oparzenia pierwszego stopnia uszkadzają zazwyczaj jedynie nasz naskórek – z tego rodzaju urazem bez trudu poradzimy sobie sami. Oparzenia drugiego i trzeciego stopnia powodują jednak znacznie głębsze uszkodzenie tkanek – w tym przypadku konieczna może być interwencja lekarska.
Domowe sposoby na oparzenia
Co powinniśmy zrobić jeśli dojdzie do oparzenia termicznego? Wszystko zależy od tego, jaką substancją poparzyliśmy naszą skórę oraz do jak mocnego urazu doszło. W przypadku poważnych poparzeń trzeciego stopnia powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza. Jeśli jednak oparzenia są lżejsze z powodzeniem możemy pomóc sobie sami.
Jeśli dojdzie do oparzenia wrzątkiem jak najszybciej schłodźmy oparzone miejsce chłodną wodą. Najlepiej wykorzystać kilkunastominutową kąpiel, lub umieścić poparzone miejsce pod delikatnym strumieniem wody. Zmniejszy to obrzęk i sprawi, że uraz nie będzie się pogłębiał.
Pod żadnym pozorem nie powinniśmy decydować się na przekłuwanie lub zdzieranie bąbli po oparzeniu. Znajdujący się w nich płyn surowiczy chroni skórę właściwą. O wiele lepiej zastosować dostępną bez recepty maść na oparzenia lub okłady z aloesu. Roślina ta bowiem przyspiesza gojenie się ran.
Poparzenia słoneczne – jak przynieść sobie ulgę?
Kolejnym rodzajem oparzeń, z którym spotyka się praktycznie każdy z nas są oparzenia słoneczne. Wystarczy zbyt długa ekspozycja na działanie promieni lub nie stosowanie kremu z filtrami UV, by skóra stała się zaczerwieniona i bolesna. Co więcej, mocne poparzenie słoneczne może nawet przyczynić się do jej łuszczenia oraz powstawania bolących bąbli. Co zrobić w takim przypadku? Skutecznym domowym sposobem na oparzenia słoneczne jest maślanka. Warto stosować ją w formie okładu na poparzone słońcem miejsca. Pomocne są również różnego rodzaju chłodzące kremy po opalaniu, które zawierają w swoim składzie cenne substancje przywracające skórze nawilżenie. Pomocne okażą się również chłodne kąpiele.
Podsumowując, domowe sposoby na oparzenia istnieją i są naprawdę skuteczne w działaniu. Pamiętajmy jednak, że w przypadku rozległych, mocnych oparzeń nie rezygnować z wizyty u specjalisty. Dobór odpowiednich maści na oparzenia oraz nowoczesnych opatrunków może bowiem znacząco przyspieszyć proces gojenia i uchroni nas przed nieestetycznymi bliznami.