Domowe sposoby na ból gardła – przekonaj się, że działają!

domowe sposoby na ból gardła

W sezonie jesienno-zimowym nietrudno o przeziębienie. Jednym z pierwszych objawów rozwijającej się infekcji jest ból gardła przy przełykaniu oraz uczucie drapania. Najczęściej sięgamy wtedy po tabletki na ból gardła. Nie zawsze są one jednak skuteczne, co więcej, jak każdy lek nie pozostają bez wpływu na nasz organizm. Dlatego też przedstawiamy skuteczne domowe sposoby na ból gardła, które sprawią, że szybko poczujesz się lepiej. Większość z nich da się wykonać dostępnymi w Twojej kuchni produktami – nie musisz więc obawiać się wydatków.

 

Domowe sposoby na ból gardła? Przede wszystkim płukanki!

Jeśli czujesz silny ból gardła i chcesz szybko odczuć ulgę najlepszym co możesz zrobić to sporządzenie roztworu do płukania gardła. Możesz zrobić to na kilka sposobów. Jednym z najskuteczniejszych jest płukanie gardła wodą utlenioną. Rozcieńczając ją z wodą tworzysz doskonałą płukankę, która odkazi błony śluzowe gardła i zmniejszy stan zapalny a tym samym dolegliwości bólowe. Skuteczne jest również płukanie gardła solą. W jaki sposób należy je wykonywać? Do szklanki wody wsyp łyżeczkę soli. Pamiętaj o tym, że woda nie może być ani gorąca, ani lodowato zimna. Taka płukanka działa antyseptycznie, dzięki czemu jest w stanie łagodzić nawet silny ból gardła. Wśród domowych sposobów na ból gardła wymienić również należy płukanki sporządzone z wywaru szałwii lub rumianku. Działają łagodniej, dzięki czemu sprawdzą się w przypadku bólu przy przełykaniu oraz dla dzieci.

 

Co jeszcze może Ci pomóc na ból gardła?

co na ból gardłaJeśli czujesz ból gardła przy przełykaniu zadbaj o to, by dużo pić. Dzięki temu nawodnisz błonę śluzową gardła przez co lepiej poradzi sobie w walce z drobnoustrojami. Ważne jest również dbanie o wilgotność powietrza. Ból gardła możesz pokonać również odpowiednią dietą. Dołącz do niej czosnek, który jest naturalnym antybiotykiem i pozwala szybko pokonać każdą infekcję. Sięgaj po owoce bogate w witaminę C oraz pij wodę z miodem i cytryną. Możesz również sięgnąć po ziołowe tabletki na gardło, które zawierają w swoim składzie tymianek, eukaliptus, szałwię czy rumianek. Nie działają gwałtownie mimo to jednak są w stanie pomóc nam w szybszym pokonaniu nieprzyjemnych dolegliwości.

Pamiętaj również, że ból gardła to znak, że dopadła Cię infekcja. Jeśli więc poczujesz nieprzyjemne pieczenie, ból gardła przy przełykaniu czy drapanie nie forsuj swojego organizmu. Nawet jeśli objawom nie towarzyszy gorączka ból gardła to znak, że czas na spędzenie kilku dni w domu i odpoczynek. Dzięki temu Twój organizm będzie miał siłę na walkę z infekcją, która nie rozwinie się w pełnoobjawową grypę lub przeziębienie.

 

Podsumowując, jeśli zastanawiasz się co jest dobre na ból gardła koniecznie wypróbuj domowe sposoby na gardło. Większość z nich szybko łagodzi stan zapalny, dzięki czemu poczujesz ulgę. Pamiętaj jedynie, że jeśli czujesz ostry ból gardła a przy tym towarzyszą mu inne niepokojące dolegliwości takie jak np. wysoka gorączka czy dreszcze warto odwiedzić lekarza a płukanie gardła potraktować jedynie jako wsparcie w leczeniu.

Rate this post