Co na zgagę? Czyli co stosować by pozbyć się dolegliwości?

zgaga

Zgaga. Palące pieczenie w gardle, które sprawia, że nawet przez kilka godzin ciężko przełknąć nam cokolwiek. Powstaje w wyniku różnych problemów i schorzeń. W większości przypadków możemy jednak pokonać nękające nas dolegliwości i poczuć się lepiej. Podpowiadamy co stosować na zgagę oraz o czym warto pamiętać, żeby móc cieszyć się dobrym samopoczuciem.

 

Co na zgagę? Zacznijmy od przyczyn

Zanim poznamy skuteczne sposoby na zgagę warto zastanowić się czym jest oraz jakie są jej przyczyny. Zgaga to nic innego jak cofający się aż do przełyku kwas żołądkowy. Przyczyny występowania takiego stanu mogą być różne. Wśród najczęstszych wymienić możemy nadużywanie alkoholu, nieodpowiednią dietę, zbyt obfite posiłki a także występowanie chorób takich jak refluks żołądkowy. Bardzo częstym problemem jest również zgaga w ciąży.

 

Refluks – tutaj ważna jest dieta

Częstą przyczyną zgagi jest refluks żołądkowy. W takim przypadku doraźne metody nie powinny być podstawą naszego działania. O wiele lepiej zadbać o zmianę nawyków żywieniowych. Podstawą powinno być wyeliminowanie używek takich jak alkohol czy mocna kawa. Poza tym w dieta w refluksie to również ograniczenie potraw tłustych, ostrych oraz smażonych. Szkodzić mogą również owoce cytrusowe oraz świeże soki z owoców a także słodycze. Menu osób z refluksem powinno być układane z rozwagą. Jeśli nie pozwolimy sobie na ustępstwa szybko poczujemy ulgę. Warto wspomnieć o problemie jakim jest refluks u dzieci – w takim przypadku nie warto działać na własną rękę.

Domowe sposoby na zgagę

Na szczęście, przyczyną zgagi nie zawsze są poważne problemy zdrowotne, równie często jest to skutek naszych zaniedbań lub złych nawyków żywieniowych. W takim przypadku z powodzeniem możemy zastosować domowe sposoby na zgagę. Większość z nich jest nie tylko bardzo skuteczna, ale również całkowicie bezpieczna. Przedstawiamy te, które pomogły już wielu osobom.
Przede wszystkim warto uwierzyć w moc herbaty. Odpowiednio dobrany gorący napój przynosi szybką ulgę. Jakie herbatki warto pić w przypadku objawów zgagi? Przede wszystkim herbatkę z jednej łyżeczki startego korzenia imbiru lub kopru włoskiego lub mięty. Napary te szybko przynoszą ulgę nawet w nasilonych dolegliwościach, W neutralizacji kwasów żołądkowych może pomóc również żucie bezcukrowej gumy. Pobudza ona bowiem produkcję śliny co przyczynia się do złagodzenia dolegliwości.

 

Pomoc dla przyszłych mam

zgaga w ciążyKolejną grupą osób, które zmagają się z tym problemem są przyszłe mamy. Zgaga w ciąży to częsta dolegliwość, która potrafi skutecznie zakłócić czas oczekiwania na narodziny. Na szczęście, również panie w tym stanie mogą skutecznie walczyć z dolegliwościami. Podstawą powinna być zmiana nawyków żywieniowych – przyszłe mamy powinny ograniczyć tłuste potrawy, słodycze oraz węglowodany. Jeśli to nie pomaga i wciąż zastanawiasz się co stosować na zgagę w ciąży koniecznie powinnaś spróbować zjedzenia garści migdałów, które doskonale zobojętniają kwas żołądkowy. Pomocne bywa również picie niezbyt tłustego mleka.

 

Podsumowując, jeśli zgaga dokucza nam często i nie jest wynikiem sporadycznego pofolgowania swojemu podniebieniu powinniśmy skonsultować się z lekarzem. Przyczyną może być bowiem refluks lub inne schorzenia. Jeśli jednak od czasu do czasu czujemy w gardle nieprzyjemne pieczenie domowe sposoby na zgagę powinny pomóc nam w zneutralizowaniu kwasów żołądkowych.

Rate this post