Ból z przodu, tyłu oraz z prawej i lewej strony głowy – co oznaczają?

ból z tyłu głowy

Każdego z nas od czasu do czasu boli głowa. Zazwyczaj nie zwracamy na to większej uwagi. Jeśli jednak bóle zaczynają się powtarzać często chcemy wiedzieć jaka jest ich przyczyna. Niestety, trudno to określić bez szczegółowych informacji. Jedną z tych, która zwraca szczególną uwagę lekarzy jest umiejscowienie bólu głowy. Może być ono bowiem wskazówką, co dzieje się z naszym organizmem. Jeśli więc odczuwasz ból z tyłu głowy, ból w skroniach lub ból głowy za uchem – koniecznie sprawdź co mogą oznaczać. Przedstawiamy również przyczyny bólu głowy z prawej i lewej strony.

 

Ból z tyłu głowy

Jednym z powszechniejszych rodzajów bólu głowy jest ten, który występuje z tyłu głowy. Jakie są jego przyczyny? Ból z tyłu głowy powoduje najczęściej przemęczenie, niedostateczna ilość snu a także spożycie zbyt dużej ilości alkoholu. Ponadto ból tyłu głowy może powodować także naciągnięcie mięśni karku a także zmiany ciśnienia. Co więcej, również migrenowy ból głowy może objawiać się w ten sposób. Jeśli ból głowy z tyłu pojawia się często warto skonsultować się z lekarzem. Może on być bowiem sygnałem zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa oraz zaburzeń układu krążenia.


Zobacz również:
Silny ból głowy – poznaj jego przyczyny i naucz się jak sobie z nim radzić
Domowe sposoby na ból głowy – sprawdź jak poczuć się lepiej!
Częste bóle głowy – czy powinny Cię niepokoić?


Ból z przodu głowy

ból głowy w skroniachCzasem zdarza się tak, że odczuwamy ból z przodu głowy. Czym może być wywołany? Przyjrzyjmy się najczęstszym przyczyną bólu głowy na czubku i z przodu.  Jednym z powodów bólu głowy z przodu jest przemęczenie wzroku spowodowane między innymi zbyt długimi godzinami przed komputerem lub niedopasowanymi okularami korekcyjnymi. Dolegliwości tego typu, na szczęście, bardzo łatwo jest pokonać. Czasem jednak ból z przodu głowy spowodowany może być również chorobą zatok a także migreną.

 

Ból z prawej strony głowy

Kolejnym rodzajem bólu głowy, który może nam dokuczać jest ból z boku głowy. Większość z nas uważa, że ból w skroniach oznacza to samo, niezależnie od tego z jakiej strony występuje. Tymczasem to nie do końca prawda. Sprawdźmy więc co oznacza ból głowy z prawej strony. Może być związany z migreną, zmęczeniem, nadmiarem stresu i przemęczeniem. Często również wiąże się także ze schorzeniami prawego oka. Bywa również, że ból prawej strony to zwiastun problemów hormonalnych. Dlatego też warto skonsultować się ze specjalistą, który zweryfikuje, z jakiej przyczyny odczuwasz dolegliwości bólowe.

 

Ból głowy z lewej strony

Odczuwasz ból głowy z lewej strony? Z pewnością chciałbyś wiedzieć dlaczego tak się dzieje. podobnie jak w przypadku innych rodzajów bólu głowy może mieć on różne pochodzenie. Najczęściej ból głowy z lewej strony związany jest z poważnymi schorzeniami takimi jak zespół Sjaastada, chorobą Hortona lub neuralgią Arnolda. Jeśli więc odczuwamy tego typu dolegliwości warto jak najszybciej skontaktować się ze specjalistą.

 

Jak więc widać ból głowy może mieć nie tylko różne umiejscowienie, ale także przyczyny. Warto o tym pamiętać i nie starać się diagnozować na własną rękę, zwłaszcza, jeśli bóle głowy pojawiają się często lub są długotrwałe. Połknięcie tabletki przeciwbólowej czy zastosowanie domowych metod nie wyleczy bowiem podstawowej przyczyny bólu głowy.

 

Rate this post