6 przyczyn letnich infekcji intymnych

Lato to nie tylko piękna, słoneczna pogoda sprzyjająca wypoczynkowi. To również okres, w którym trudniej jest utrzymać odpowiednią higienę. W związku z tym organizm jest bardziej podatny na działanie bakterii, co jest częstą przyczyną występowania wielu przykrych dolegliwości. Jedną z nich są infekcje intymne.

Infekcja bakteryjna pochwy-jakie są jej najczęstsze objawy?

Najczęściej spotykanymi objawami świadczącymi o infekcji jest swędzenie okolic intymnych. Dodatkowo towarzyszy mu nieprzyjemne pieczenie warg sromowych. Sporadycznie pojawia się ból i uczucie kłucia w okolicach pochwy. Infekcje intymne są wyjątkowo krępującą dolegliwością, ponieważ w trakcie ich trwania występują gęste upławy o nieprzyjemnym zabarwieniu. Często towarzyszą im również trudności z oddawaniem moczu. U niektórych kobiet objawy nasilają się szczególnie podczas mikcji lub w trakcie współżycia. Stopień, w jakim są odczuwanie objawy jest kwestią indywidualną.

Jakie są przyczyny powstawania infekcji intymnych?

Występowaniu infekcji intymnych sprzyja okres letni. Częściej się pocimy i korzystamy z miejsc użytku publicznego. Oto 6 najczęstszych przyczyn infekcji występujących w tym okresie:

  • noszenie wilgotnego stroju kąpielowego – wilgoć jest doskonałym siedliskiem dla różnego rodzaju infekcji, dlatego należy dbać o regularną zmianę bielizny. Najlepiej wybierać majtki z materiałów, które umożliwiają swobodny przepływ powietrza.
  • przebywanie w słonej wodzie morskiej – kąpiele w morzu sprawiają, że bakterie w pochwie ulegają namnażaniu. Główną przyczyną tego zjawiska jest wysoka zawartość soli, która zwiększa ryzyko wystąpienia podrażnienia. Niejednokrotnie przyczynia się do nasilenia występujących objawów oraz prowadzi do zaczerwienia naskórka.
  • depilacja okolic intymnych – włosy pełnią funkcję ochronną, dlatego ich usunięcie powoduje podrażnienie delikatnego naskórka okolic intymnych i sprawia, że skóra jest mniej odporna na działanie promieniowania słonecznego.
  • korzystanie z basenów i kąpielisk – to prawdziwe siedliska bakterii. Dzieje się tak głównie ze względu na dużą ilość osób. W okresie wakacyjnym kąpieliska przeżywają prawdziwe oblężenie.
  • korzystanie ze wspólnych ręczników – zawsze niesie za sobą ryzyko wystąpienia infekcji. Szczególnie materiały szybko pochłaniają bakterie, których rozwojowi sprzyja wilgoć.
  • sięganie po nieodpowiednie preparaty do higieny intymnej – szczególnie latem szukamy specyfików o silniejszym działaniu, co w praktyce oznacza obecność substancji powodujących podrażnienie pochwy (1).

 

(1) Sobolak J. Higiena intymna latem. https://www.medicover.pl/o-zdrowiu/higiena-intymna-latem,3752,n,2671#information-5

 

Rate this post