5 sposobów na szybką poprawę stanu suchych oczu

Na zespół suchego oka cierpi coraz więcej młodych pacjentów. Na jego objawy składają się uczucie obecności piasku pod powiekami, uczucie suchości, pieczenia, a czasem nawet falujący obraz i problemy z ostrością widzenia. Aby uniknąć tego przykrego schorzenia i natychmiast poprawić komfort, warto zastosować tych 5 zasad.

Jeśli twoje oczy pieką i są suche, bardzo możliwe, że przyczyna leży w nieodpowiednim trybie życia oraz braku dobrych nawyków. Wprowadź w życie tych 5 działań, a znacznie poprawi się twój komfort widzenia.

1. Jedz tłuste ryby i pomarańczowe warzywa

Zespół suchego oka często jest efektem nieodpowiedniej diety. Jeśli chcesz uniknąć przykrych objawów związanych z suchym okiem, jedz dużo tłustych ryb bogatych w kwasy tłuszczowe Omega 3. Znajdziesz je na przykład w makreli, łososiu, sardeli, pstrągu oraz śledziu. Do jadłospisu włącz też pomarańczowe warzywa (marchew, dynia, bataty), które są źródłem potrzebnej do prawidłowego działania oczu witaminy A.

2. Zdejmuj soczewki!

Czy wiesz, że zespół suchego oka może być spowodowany laserową operacją wzroku albo noszeniem soczewek kontaktowych? Takie zabiegi nie są obojętne dla stanu spojówek i rogówek. Jeśli cierpisz na zespół suchego oka spowodowany operacją, ulgę znajdziesz w specjalnych preparatach, jak żele i krople do oczu nawilżające. Jeśli natomiast cierpisz na suchość pod powiekami w wyniku noszenia soczewek, lepiej zamień je na okulary. Szkła kontaktowe zakładaj tylko na specjalne okazje.

3. Wysypiaj się

Często przyczyna uczucia obecności piasku pod oczami jest bardzo prozaiczna i tkwi w niedostatecznej ilości snu. 7 godzin na dobę to minimum. Najlepsze efekty przynosi spanie w regularnych godzinach. Zarywanie nocy często skutkuje objawami podobnymi do zespołu suchego oka.

4. Pij dużo wody

Nie każdy wie, że uczucie obecności piasku pod powiekami i suchość oka mogą mieć swoją przyczynę w odwodnieniu organizmu. To bardzo ważne, aby wypijać minimum 1,5 litra wody dziennie. Jeśli pijasz kawę, napoje energetyczne albo mocną herbatę, nie wliczaj tych napojów do ogólnego bilansu. Kofeina oraz teina w nich zawarta dodatkowo odwadniają organizm. Wodę możesz zastąpić sokami i ziołowymi naparami.

5. Odejdź od biurka

Zespół suchego oka jest często skutkiem pracy biurowej. Spędzając kilka godzin przed ekranem komputera w pracy, następnie relaksując się w domu przed telewizorem i w przerwach korzystając ze smartfona bardzo nadwyrężasz wzrok. Warto zredukować ilość godzin spędzanych dziennie w towarzystwie urządzeń elektronicznych. Nie zawsze można zmienić ilość czasu spędzanego w pracy przed ekranem, dlatego warto wprowadzić zwyczaj robienia kilku minut przerwy po każdej godzinie spędzonej przed ekranem. To bardzo ważne w procesie profilaktyki suchego oka.

5/5 - (1 vote)