Stulejka – co to jest, jak rozpoznać, leczenie

Stulejka jest zwężeniem otworu napletka, co w konsekwencji uniemożliwia odsłonięcie żołędzia członka. Nazywana jest defektem anatomicznym występującym u chłopców oraz mężczyzn. Zlekceważona stulejka może powodować trudności w życiu seksualnym.

Stulejka – co to jest?

Stulejka jest drobną wadą anatomiczną, występującą u chłopców/mężczyzn. Dokładniej mówiąc jest to zwężenie napletka, przez które niemożliwe jest zsunięcie go z żołędzi penisa. Kiedyś uważano, że stulejka jest defektem genetycznym, co okazało się nieprawdą. Problem ten dotyka chłopców, którzy w wieku niemowlęcym byli niedokładnie pielęgnowani.

Jak rozpoznać stulejkę u dziecka?

Stulejka fizjologiczna charakteryzuje się ujściem napletka bez blizn, z błoną śluzową blaszki wewnętrznej wynicowującą się przez nie. Czasami część żołędzi jest widoczna po odciągnięciu napletka.
Stulejka patologiczna charakteryzuje się wąskim, białawym pierścieniem w obwodowej części, pojawiającym się przy próbie odprowadzania napletka – to jest najczęstszy obraz u młodszych chłopców.

Stulejka leczenie domowe

Jeśli po 4. roku życia nie udaje się odprowadzić napletka bez przeszkód, można próbować delikatnie odciągać go w sprzyjających, neutralnych okolicznościach, na przykład podczas ciepłej kąpieli. Kiedy nie przynosi to efektów, po konsultacji z lekarzem specjalistą można rozważyć zastosowanie maści sterydowej. Sterydy powodują uelastycznienie blaszki zewnętrznej napletka, umożliwiając jego ściągnięcie. Maść sterydowa jest skuteczna, kiedy napletek jest długi i wąski. Próby ściągnięcia napletka powinny być delikatne, nie należy robić tego na siłę, dążąc do szybkiego „rozwiązania problemu”.

Zbyt agresywne działanie może doprowadzić do uszkodzenia napletka oraz powstania w tym miejscu blizn, zmniejszających elastyczność napletka i powodujących stulejkę. Nie bez znaczenia jest fakt, że dziecko, kojarząc starania rodziców czy lekarza z bólem, towarzyszącym uszkodzeniu napletka, będzie się broniło przed dotykaniem okolic intymnych w ogóle, co może utrudnić nawet codzienne czynności higieniczne.

Kiedy należy operować stulejkę?

Stulejka jest stanem chorobowym wynikającym z patologicznie wąskiego ujścia napletka. U dzieci ze stulejką obserwuje się jednoznaczne objawy kliniczne, takie jak nawracające zakażenia układu moczowego, zapalenia napletka i żołędzi lub trudności w oddawaniu moczu z balonowatym rozdęciem napletka w trakcie próby mikcji. Skrajnym objawem jest całkowite zatrzymanie moczu. Stulejkę należy odróżnić od stanu niekiedy nazywanego „fizjologiczną stulejką” lub lepiej „fizjologicznie wąskim napletkiem”. Wystąpienie wymienionych objawów klinicznych skłania do podjęcia aktywnego postępowania terapeutycznego i to nasilenie objawów, a nie wiek pacjenta, jest czynnikiem decydującym o wyborze sposobu leczenia. Leczenie operacyjne polega na zabiegu plastycznym z zachowaniem napletka lub na całkowitym jego usunięciu (obrzezanie), a wybór metody zależy od przyczyny i nasilenia objawów stulejki.

3/5 - (1196 votes)

13 komentarzy

  1. Jakoś 10 dni temu miałem jeszcze stulejkę, dzięki sposobowi z tego poradnika pozbyłem się jej w pół godzinki 🙂 Nawet nie wiecie jaki jestem teraz szczęśliwy

      1. Ja to już dawno ściągałem ale robilem tak ze klikalem pobierz, wyslalem tego sms i mialem poradnik dzieki ktoremu stulejki nie mam juz prawie pol roku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *